Hedda Gabler

HEDDA GABLER Autori : Henrik IbsenPërktheu : Afrim KoçiRegjia : Botond NagyAs/Regjisor : Stela DokaSkenografia : Irina MoscuKostumografia : Sofi KaraDramaturgjia : Kali Agnes Lëvizja skenike : Mateo DervishajInterpretojnë aktorët : Ermira Hysaj, Romir Zalla, Mateo Dervishaj, Adriana Tolka, Alfred Trebicka, Alert Çeloaliaj. SUBJEKTIHedda është vajza e gjeneralit të famshëm Gabler; si fëmijë ajo ishte

Kaba 2.0 Festiv.al 2020 – Winter Edition

Rikthehet Kaba 2.0 Festiv.al ne Teatri KorceKurbetllinjtë që rizgjojnë traditatTre koncerte të papërsëritshme që i meriton Korça e kitarave.Tre akte, të paharrueshme nga tre vende të ndryshme dhe katër origjina - të gjithë mërgimtarë. Kudo ata shkojnë mbajnë një copëz atdhe, të cilin ndajnë me ne.2 Shkurt - DuOud“Le Monde” - Të zëshëm dhe ritmikë…

Dev Summit në bashkëpunim me TechSpace sjell eventin dedikuar vajzave dhe grave.A i keni bërë ndonjëherë vetes pytjet si:Çfarë është programimi? Si duhet ta filloj karrierën time në IT? Cilat teknologji duhet të filloj të mësoj që të jem e përditësuar me tregun e punës? Cilat janë kompanitë që mund të jenë një fillim i

Misioni i bletëve

"MISIONI I BLETËVE"Autor dhe regjisor: Ledian GjeciSkenograf: Beqo NanajKostumografe: Sofi KaraAktorë: Alba Shtëmbari, Ermir Hoxhaj,deljana Topulli, Françesk Hysi, Silva Likaj, Aleksandër Mitrollari.“Misioni i bletëve” është shfaqja më e re për vogëlushët që vjen premierë në skenën tonë duke filluar nga data 18-19 Janar. Kjo vepër nëpërmjet argëtimit të fëmijëve dhe edukimit të tyre me teatër,

Hedda Gabler

HEDDA GABLER Autori : Henrik IbsenPërktheu : Afrim KoçiRegjia : Botond NagyAs/Regjisor : Stela DokaSkenografia : Irina MoscuKostumografia : Sofi KaraDramaturgjia : Kali Agnes Lëvizja skenike : Mateo DervishajInterpretojnë aktorët : Ermira Hysaj, Romir Zalla, Mateo Dervishaj, Adriana Tolka, Alfred Trebicka, Alert Çeloaliaj. SUBJEKTIHedda është vajza e gjeneralit të famshëm Gabler; si fëmijë ajo ishte

Hedda Gabler

HEDDA GABLER Autori : Henrik IbsenPërktheu : Afrim KoçiRegjia : Botond NagyAs/Regjisor : Stela DokaSkenografia : Irina MoscuKostumografia : Sofi KaraDramaturgjia : Kali Agnes Lëvizja skenike : Mateo DervishajInterpretojnë aktorët : Ermira Hysaj, Romir Zalla, Mateo Dervishaj, Adriana Tolka, Alfred Trebicka, Alert Çeloaliaj. SUBJEKTIHedda është vajza e gjeneralit të famshëm Gabler; si fëmijë ajo ishte

Përurimi i http://www.shteg.al

Me datë 20 janar 2020, ora 11:00 Qendra Multimediale ¨Shteg¨ ju fton në kinemanë e Akademisë së Filmit dhe Multimedias ¨Marubi¨ në përurimin e veprimtarisë së kësaj platforme, që shënon edhe zyrtarish daljen e parë online për publikun e gjerë. Kjo qendër ka për qëllim rritjen e ngutshme të cilësisë së komunikimit mes publikut shqiptar

Konferencë: Emigracioni politik shqiptar 1944-1990

Konferenca do të përqendrohet nё këto tematika kryesore: 1. Veçoritë e krijimit të emigracionit politik shqiptar gjatë viteve 1944-1990; 2. Shtrirja gjeografike e emigracionit politik shqiptar; 3. Profile të emigrantëve politikë dhe veprimtaria e tyre; 4. Shoqatat e krijuara nga emigracioni politik shqiptar dhe qasja e tyre kundrejt Shqipërisë komuniste; 5. Operacioni “Rollback” dhe përfshirja

2nd Edition, Construction, Architecture and Urban Planning Fair

Expocity Albania ne bashkepunim me Smart Builds Fair organizojne Edicionin e 2të të Panairit të Ndërtimit, Arkitekturës dhe Planifikimit Urban 2020 në datat 20 - 22 Shkurt 2020. Ky organizim do të shërbejë si një platformë e rëndësishme komunikimi për aktorët më të rëndësishëm të sektorit të ndërtimit, arkitekturës dhe planifikimit urban. Përpos një komunikimi

Metrosounds 2

METROSOUNDS 2 – “Përrallë Mesdheu” (1-20 Shkurt 2020) Jemi krenarë t’ju prezantojmë edicionin e dytë të MetroSounds, produksioni më i ri i Teatri Metropol - Qendra Kulturore Tirana në bashkëpunim me Ballkan World Music Management. “MetroSounds” – një festival muzikor i cili do të shtrijë programin e tij nga data 1-20 Shkurt në sallën Shekspir

Kaba 2.0 Festiv.al 2020 – Winter Edition

Rikthehet Kaba 2.0 Festiv.al ne Teatri Korce Kurbetllinjtë që rizgjojnë traditat Tre koncerte të papërsëritshme që i meriton Korça e kitarave. Tre akte, të paharrueshme nga tre vende të ndryshme dhe katër origjina - të gjithë mërgimtarë. Kudo ata shkojnë mbajnë një copëz atdhe, të cilin ndajnë me ne. 2 Shkurt - DuOud “Le Monde”

Misioni i bletëve

"MISIONI I BLETËVE" Autor dhe regjisor: Ledian Gjeci Skenograf: Beqo Nanaj Kostumografe: Sofi Kara Aktorë: Alba Shtëmbari, Ermir Hoxhaj,deljana Topulli, Françesk Hysi, Silva Likaj, Aleksandër Mitrollari. “Misioni i bletëve” është shfaqja më e re për vogëlushët që vjen premierë në skenën tonë duke filluar nga data 18-19 Janar. Kjo vepër nëpërmjet argëtimit të fëmijëve dhe

Tekno Hotel Expo 2020 Fair

After a successful forth edition, Tekno Hotel Expo returns in Tirana, Albania during 27-29 February 2020. With the Albanian accommodation and tourism sector rapidly developing, the hospitality industry is growing in size. This growth needs to be reflected in a more modern and specialized approach to the hospitality sector. With over 1500 professionals from hotels,

TEKNO HOTEL EXPO

Eventi më i madh në Shqipëri që bashkon të gjithë bizneset që ofrojnë shërbime dhe produkte në fushën e hotelerisë, restoranteve, pastiçerive, bareve, furrave të bukës etj. https://www.facebook.com/events/390503665196142/

Misioni i bletëve

"MISIONI I BLETËVE" Autor dhe regjisor: Ledian Gjeci Skenograf: Beqo Nanaj Kostumografe: Sofi Kara Aktorë: Alba Shtëmbari, Ermir Hoxhaj,deljana Topulli, Françesk Hysi, Silva Likaj, Aleksandër Mitrollari. “Misioni i bletëve” është shfaqja më e re për vogëlushët që vjen premierë në skenën tonë duke filluar nga data 18-19 Janar. Kjo vepër nëpërmjet argëtimit të fëmijëve dhe

HoReCa Expo 2020

Edicioni i 7te i panairit nderkombetar HoReCa Expo Albania i cili si cdo vit do te shoqerohet nga panairi i paketimit dhe teknologjise PackTech Expo, nga gara nderkombetare GastroAlb (me juri nga World Chef) si dhe nga konferenca e 4rt kombetare e hotelerise. 4-6 Mars 2020, nuk duhet te mungoni https://www.facebook.com/events/1407949546040980/

Misioni i bletëve

"MISIONI I BLETËVE" Autor dhe regjisor: Ledian Gjeci Skenograf: Beqo Nanaj Kostumografe: Sofi Kara Aktorë: Alba Shtëmbari, Ermir Hoxhaj,deljana Topulli, Françesk Hysi, Silva Likaj, Aleksandër Mitrollari. “Misioni i bletëve” është shfaqja më e re për vogëlushët që vjen premierë në skenën tonë duke filluar nga data 18-19 Janar. Kjo vepër nëpërmjet argëtimit të fëmijëve dhe

Ndryshohet ora – Summer time starts

  Ndryshohet ora - Summer time starts Ndryshimi i orës më parë në Europë ka qënë jo i njëtrajtshëm, por ajo filloi të përgjithësohej nga viti 1974, pas krizës së parë të naftës kur disa vende vendosën të çojnë përpara orën në mënyrë që të shfrytëzonin më shumë dritën e diellit dhe të konsumonin më pak energji elektrike.

Launching: Online Event

Online Event

Post your Online Event now! >>>>> My Online Event Dërgo Eventin Tend tani! >>>>> Eventi im online

FALAS - FREE

International Day on Monuments and Sites

International Day on Monuments and Sites Every year on 18 April, the world celebrates the “International Day for Monuments and Sites”, whose establishment was approved by the 22nd UNESCO General Conference in 1983.

Dita e Tokës – Earth Day

Dita e Tokës   Më 22 prill, më tepër se 1 miliard njerëz marrin pjesë në fushatat kushtuar “Ditës së Tokës”, shpallur qe prej vitit 1970. Edhe në Shqipëri kjo datë e rëndësishme do të festohet në Liqenin Artificial të Tiranës, ku do të ketë aktivitete të shumta kushtuar mjedisit. Wikipedia shqip Wikipedia english

World Book and Copyright Day

World Book and Copyright Day A yearly event on April 23rd   World Book and Copyright Day (also known as International Day of the Book or World Book Days) is a yearly event on April 23rd, organized by the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO), to promote reading, publishing and copyright. In the United Kingdom, the day is recognized on the first Thursday in

Live from Milan @djkutreal

Online Event

Rock the house party tonight! ⚡️ 🔴 KUT REAL Live from Milan 🕖 19:00 📍TUNE IN - Turtle Fest Facebook Page and before that, order yourself the best cocktails in town by @lab.tales - available on @baboon_delivery. www.facebook.com/turtlefest

Elina Duni Band Live

Online Event

Elina Duni Band Live @ Moods I presented a new project at Moods Jazz Club in Zürich back in February with Rob Luft, Corrie Dick & Tom McCredie. Watch some highlights of the show, streaming at 8pm (UK Time) tonight. Entire concert is available in Full HD at www.moods.digital With a subscription, you can not

International Jazz Day

International Jazz Day is a yearly event on 30 April   International Jazz Day is a yearly event on 30 April, organized by UNESCO to celebrate “the virtues of jazz as an educational tool, and a force for peace, unity, dialogue and enhanced cooperation among people.” The Day was proclaimed during the UNESCO General Conference in November 2011. The first

Muaji i Muzeut

Albania

Muaji i Muzeut 01 - 31 Maj Muzetë janë pjesë e kujtesës, na rrëfejnë prej nga vijmë e ku duhet të shkojmë. Me shpresën se shumë shpejt do të mund të rikthehemi për të vizituar fizikisht muzetë, por edhe për të qenë sa më pranë publikut virtualisht, muaji Maj u pagëzua si Muaji i Muzeve.

Dita e Luleve në Shkodër

Dita e Luleve në Shkodër   6-Maji në Shkodër festohet si dita e luleve. Shkodra ka më shumë se 150 tekste këngësh ku flitet për lulet, ndërkohë që dhe piktorët shkodranë kanë krijuar dhjetëra tablo me lulet. Dita e luleve njihet si dita e ripërtëritjes ndërkohë që Shkodra në shekuj e ka ruajtur traditën e

OSCAL 2020 | Open Source Conference Albania

Open Source Conference Albania (OSCAL), the first annual international conference of its kind in Albania, will take place for the 7th consecutive year to promote software freedom, open source software, free culture and open knowledge locally and in the region. OSCAL 2020 will take place between 16-17 May 2020 in Tirana, Albania. OSCAL is organized

Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve

Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve 1 Qershor 1 Qershori, Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve. Në këtë ditë fëmijët bëhen qendra e vëmendjes në mbarë botën dhe shumë aktivitete u kushtohen vetëm atyre. Përveçse një ditë festive, në fakt 1 Qershori është edhe një ditë sensibilizimi për të ndalur dhunën dhe abuzimin me fëmijët, sidomos angazhimin e tyre