Loading Events

Events for 18/05/2019

Events Search and Views Navigation

Event Views Navigation

All Day

Mbro dhe Promovo

April 22 - May 31
Mbro dhe Promovo-calendar.Al

Mbro dhe Promovo Organizata Argjiro çel konkursin Mbro & Promovo, edicioni III  Deri në 31.05.2019 është afati për të sjellë punët tuaja më të mira në adresën e emailit : mbrodhepromovo@gmail.com. Jeni i apasionuar pas fotografisë? Keni dëshirë të fiksoni në aparatin apo celularin tuaj një moment të veçantë, një monument historik, një bukuri natyrore, …

Find out more »

09:00

OSCAL 2019 | Open Source Conference Albania

May 18 @ 09:00 - May 19 @ 18:00
Open Labs Hackerspace, Rruga Pjeter Budi
Tirana, 1000 Albania
+ Google Map

Open Source Conference Albania (OSCAL), the first annual international conference of its kind in Albania, will take place for the sixth consecutive year to promote software freedom, open source software, free culture and open knowledge locally and in the region. OSCAL 2018 will take place between 18-19 May 2019 in Tirana, Albania. OSCAL is organized …

Find out more »

10:30

Ferdinand

May 18 @ 10:30 - 11:30
Teatri Kombetar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, Rruga Murat Toptani
Tirana, 100 Albania
+ Google Map

Autori : Munro Leaf Regjia dhe përkthimi : Ina Morinaj Kostumografia : Sofi Kara Skenografia : Beqo Nanaj Interpretojnë : Klejdi Metaj, Elona Mamo, Juxhin Plovishti, Ergys Çekrezi, Urim Aliaj, Lejda Çeli. Ju ftojmë në një histori të mrekullueshme. Një histori aspak si të tjerat , një histori që flet për guximin, dashurinë dhe mbi …

Find out more »

11:00

Atje ku mali takon hënën – Grace Lin

May 18 @ 11:00 - 12:00
Teatri Metropol – Qendra Kulturore Tirana, Rruga Ded Gjo Luli
Tirana, 1001 Albania
+ Google Map

Teatri Metropol paraqet premierën e re për fëmijë: "ATJE KU MALI TAKON HËNËN" nga GRACE LIN Vepra është e bazuar në një legjendë Kineze, një ndërthurje midis realitetit dhe përrallës, ku në qendër është një vajzë e vogël e quajtur Minli dhe familja e saj e varfër. Gjithçka që Minli kishte ishin imazhet e përrallave …

Find out more »

Atje ku mali takon hënën – Grace Lin

May 18 @ 11:00 - 12:00
Teatri Metropol – Qendra Kulturore Tirana, Rruga Ded Gjo Luli
Tirana, 1001 Albania
+ Google Map

Teatri Metropol paraqet premierën e re për fëmijë: "ATJE KU MALI TAKON HËNËN" nga GRACE LIN Vepra është e bazuar në një legjendë Kineze, një ndërthurje midis realitetit dhe përrallës, ku në qendër është një vajzë e vogël e quajtur Minli dhe familja e saj e varfër. Gjithçka që Minli kishte ishin imazhet e përrallave …

Find out more »

12:00

Colour Day Festival Albania 2019

Colour Day Festival Albania 2019 Colour Day Festival kthehet në Shqipëri dhe është gati të transformojë Sheshin Nënë Tereza në një telajo të madhe me njerëz të ngjyrosur. Festivali po bëhet gjithnjë edhe më i madh. Nëse vitin e kaluar ishte fantastik, këtë vit do të jetë edhe më i mrekullueshëm! Ruaj ditën, sepse më …

Find out more »

18:00

Takim letrar me Sandra Hoffmann

May 18 @ 18:00 - 20:00

Kur Paula vdes, ajo merr me vete një të fshehtë në varr. Vajza dhe mbesa e saj nuk do të dinë kurrë se kush ishte babai dhe gjyshi i tyre. Me guxim dhe butësi, Sandra Hoffmann tregon historinë e gjyshes së saj Paula, duke i kundërvënë pushtetit të heshtjes fuqinë e fjalës. Sandra Hoffmann është …

Find out more »

19:00

ART nga Yasmina Reza

May 18 @ 19:00 - 20:30
Teatri Metropol – Qendra Kulturore Tirana, Rruga Ded Gjo Luli
Tirana, 1001 Albania
+ Google Map

Premierë në Metropol! ART nga Yasmina Reza ART vepra e shkruar nga autorja franceze Yasmine Reza, e njohur dhe e vlerësuar me çmime të ndryshme vjen premierë së shpejti në Teatrin Metropol. “ART”, kjo komedi e përkthyer në më shumë se 30 gjuhë të ndryshme, do të vihet në skenë nga regjisori Kriks Dumo. Vepra …

Find out more »

Renia (Expo nga Endri Myrtaj)

May 18 @ 19:00 - 22:00
Destil Hostel Albania, Rr.Qemal Gurnjaku
Tirana, 1001 Albania
+ Google Map

Renia nga statusi. Renia ne boten e pavetdijshme te gjumit dhe te endrave.renie qe trondisin themelet e shpirtit njerezor. Nje mundesi reflektimi me veten tone te thelle per te rivendosur dhe riekuilibruar guret tane te gravitetit me veten dhe gjerat qe na rrethojne. Renia si mundesi rifillimi.. https://www.facebook.com/events/358413444800426/

Find out more »

Rock the Castle 2019

May 18 @ 19:00 - 23:59

Kruja kthehet në epiqendrën e muzikës, të Shtunën me datë 18 Maj, ora 20:00. Kalaja më e famshme në vend do të pushtohet nga muzika rock & alternative nga grupet më të kërkuara të momentit. “Rock the Castle 2019” vjen në edicionin e tij të dytë pas zhvillimit me sukses vitin e kaluar, ku grupe …

Find out more »

Engjëjt e Amerikës

May 18 @ 19:00 - 21:00

Pas suksesit të dy javëve të para, rikthehet "Engjëjt e Amerikës" në datat 16-17-18-19 Maj, ora 19:00, në arTurbina. 👉Rezervimet në ☎️04 222 30 22 ⏰09:00-13:00 dhe 16:00-19:00. "Nuk ka vepër më të rëndësishme të Teatrit Bashkëkohor sesa "Engjëjt e Amerikës". Një vepër shumëdimensionale e gjithëpërfshirëse ku flitet për dashurinë, seksin, homoseksualetin, fenë, politikën, Zotin …

Find out more »

21:00

Jeta Pas Enverit: Kinematografia shqiptare e viteve 1990

May 18 @ 21:00 - 23:00

(Serbian and English with schedule below) Programi i filmit Jeta pas Enverit: Kinematografia shqiptare e viteve 1990 Njëzet e pesë vjet pas rënies së sistemit një partiak të vendit, ende shumë pak dihet për kinemanë shqiptare. Gjatë katër dekadave e gjysmë të sundimit komunist, krijuesit e filmave në kompleksin e Kinostudios prodhuan 232 filma të …

Find out more »

Jazz Night

May 18 @ 21:00 - 00:00
Destil Hostel Albania, Rr.Qemal Gurnjaku
Tirana, 1001 Albania
+ Google Map

Lorela Karoshi & Skena Jazz band Lorela Karoshi-Vocal Sokol Sejdo-Saxophone Endri Hekurani-Piano Ergys Halili-Drums https://www.facebook.com/events/1488178497985770/

Find out more »
+ Export Events