Loading Events

Events for 29/04/2019

Events Search and Views Navigation

Event Views Navigation

All Day

Mbro dhe Promovo

April 22 - May 31
Mbro dhe Promovo-calendar.Al

Mbro dhe Promovo Organizata Argjiro çel konkursin Mbro & Promovo, edicioni III  Deri në 31.05.2019 është afati për të sjellë punët tuaja më të mira në adresën e emailit : mbrodhepromovo@gmail.com. Jeni i apasionuar pas fotografisë? Keni dëshirë të fiksoni në aparatin apo celularin tuaj një moment të veçantë, një monument historik, një bukuri natyrore, …

Find out more »

International Dance Day

April 29
|Recurring Event (See all)

An event every year that begins at 01:00 on day 29 of April, repeating indefinitely

Albania + Google Map
International Dance Day-calendar.Al

International Dance Day (IDD) every year on the 29th April In 1982 the Dance Committee of the ITI founded International Dance Day to be celebrated every year on the 29th April, anniversary of Jean-Georges Noverre (1727-1810), the creator of modern ballet. The intention of the «International Dance Day Message» is to celebrate Dance, to revel in the …

Find out more »

Balkan Jazz Show Case Festival

April 29 - April 30
Hotel Rogner, Rogner Hotel, Bulevardi Dëshmorët e Kombit
Tirana, Albania
+ Google Map

Balkan Jazz Show Case Festival Second Edition Tiranë, - 29, 30 prill Hotel Rogner   Qendra Albanian Jazz Society, sjell edicioni e II-te te një Festivali të vecantë, që muzikën e ndërthur me komunikimin, shkëmbimin dhe lartësimin e eksperiencave më të mira simotra në vendet ballkanike, Tirana shton në katalogun e aktiviteteve ndërballkanike një eventiment …

Find out more »

International Jazz Day

April 30
|Recurring Event (See all)

An event every year that begins at 01:00 on day 30 of April, repeating indefinitely

Albania + Google Map
International Jazz Day-calendar.Al

International Jazz Day is a yearly event on 30 April   International Jazz Day is a yearly event on 30 April, organized by UNESCO to celebrate “the virtues of jazz as an educational tool, and a force for peace, unity, dialogue and enhanced cooperation among people.” The Day was proclaimed during the UNESCO General Conference in November 2011. The first …

Find out more »

Ongoing

South Outdoor Festival 2019

April 26 @ 09:00 - April 29 @ 18:00

South Outdoor Festival is a celebration of everything that can be enjoyed outdoor. It celebrates sports, culture, tradition, music, nature and culinary. It gathers most popular outdoor activities in 4 days event and it take place in different locations of Southern Coastal Region of Albania every year. The festival invites participants from all over the …

Find out more »
+ Export Events