Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Tirana goes LOCO Dice / UNUM Festival

May 10 @ 22:00 - May 11 @ 07:00

The magical, blissful dream of UNUM Festival is slowly creeping in the calendar, making the buildupthrough pre-parties more and more exciting.

So far, the news for the upcoming festival at Rana e Hedhun beach in Shengjin has reached every corner of the globe. The four-day, three-night gathering to become ONE has garnered so much attention, that the guests at UNUM pre-parties all around Europe have gotten a new name – UNUMers.

This frenzy buildup will have its peak 20 days before the festival.

Friday, May 10, 2019, in collaboration with the Municipality of Tirana, we present to you, Loco Dice. The final pre-party of UNUM Festival in the heart of Tirana.

The energy and aura that the Desolat founder brings with him is the pivotal highlight of what the vibe at UNUM Festival will be this summer. It is only right and just, that right before becoming ONE, we give a preview taste of the madness of UNUM Festival first edition.

Loco’s diverse cultural background, combined with the fact that he was once a hip-hop DJ in the mid to late 90s, has made him one of the most respected people in the music industry.

To complete the roster of DJ’s that night, we have the local legendary Secret 47 making his super comeback after a long period out of the DJ booth. Secret 47 has DJ’d alongside every headliner in the world, and they know they have to perform to the highest standard when he is around.In addition, Erti Lutaj from hometown Tirana will be spinning the decks.

One of the most respected artists, to honor the start of the bond to become ONE.

For guests that have already bought a ticket for UNUM this summer, the entrance to Loco Dice will be free of charge.

Ladies and gentleman, fellow UNUMers, are you ready to Roll the Loco Dice one last time before we hit the shores of Shengjin on May 31?

________________________________________________

Ndërkohë që dita afron, pasi ka mbërritur në cdo cep të botës, jehona e magjisë UNUM rikthehet në Tiranë 20 ditë përpara fillimit të festivalit më të përfolur në Evropë. UNUMat po shtohen dita ditës, e pas Prishtinës, Shkupit e Baselit, mblidhen dhe njëhere në zemër të Tiranës, në sheshin "Nënë Tereza", te Akademia e Arteve, më 10 maj, për të përjetuar një pjesë të asaj që do të zgjas për plot 4 ditë e 3 net, në plazhin Rana e Hedhun në Shëngjin.

Të premten, me 10 Maj, 2019, në bashkëpunim me Bashkinë e Tiranës, sjellim Loco Dice, të vetmin që mund të përmbledhë më së miri në një natë të vetme magjinë e UNUM. Vetëm energjia që ai jep e atmosfera që ai krijon, mund të ndihmojë në një perceptim të asaj që pritet të ndodh përgjatë edicionit të parë të festivalit.

Rikthimi në skenë i legjendës së Prishtinës Secret 47, pas performancave të tij të shpeshta përkrah emrave më të mëdhenj kudo në botë, si dhe prezenca e tiranasit Erti Lutaj, do të plotesoje skuadrën e 10 majit.

Hyrja është gratis për të gjithë ata që veçse e kanë biletën e UNUM Festival.

UNUMs get ready. Tirana is OURS

https://www.facebook.com/events/374983203233259/

Details

Start:
May 10 @ 22:00
End:
May 11 @ 07:00
Event Category:
Website:
https://www.facebook.com/events/374983203233259/

Organizer

UNUM Festival
Email:
noreply@facebookmail.com