Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Short Film Night in Tirana

June 4 @ 19:00 - 23:00

The Albanian Film Association presents a very special event: Short Film Night in Tirana, Albania!

We are very excited to screen films from students of Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi and from young directors in Albania and Canada.

Film list:
Utland - Vjosana Shkurti
Building on Sand - Kejd Kuqo
Versus - Enes Foçi
Mine / E Imja - Oresti Zeneli
Fountain of Wolves - Genta Demnushaj
Ordinary Thursday / Rastësisht e Enjte - Jela Rodoni
City of Walls / Qyteti i Mureve - Eno Çarka

The screening will also be followed by a reception with complementary drinks and snacks.

We hope you will join us for an evening of celebrating contemporary Albanian short film, student films, and for a Q&A with the film makers and to learn more about the Albanian Film Association in Toronto.

The Albanian Film Association is based in Toronto and composed of Borana Makri, Nora Marku, Hana Marku, and Sia Mehilli. Our main event is the Albanian Short Film Night in Toronto. We also host screenings of Albanian Films throughout the year and our goal is to celebrate Albanian film and filmmakers internationally.

***************************************************************

Shoqata Albanian Film Association në Toronto prezanton një event special! Nata e Filmit me Metrazh të Shkurtër në Tiranë!

AFA sjell shfaqet e filmave Shqiptar te Akademia e Filmit Marubi në Tiranë.

Shfaqim filma nga studentët e Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi, si dhe nga regjizorë të rinj në Kanada dhe në Shqipëri.

Lista e filmave:
Utland - Vjosana Shkurti
Building on Sand - Kejd Kuqo
Versus - Enes Foçi
E Imja - Oresti Zeneli
Fountain of Wolves - Genta Demnushaj
Ordinary Thursday / Rastësisht e Enjte - Jela Rodoni
City of Walls / Qyteti i Mureve - Eno Çarka

Shfaqja e filmave do përfundoj me një koktej.

Ju mirëpresim për një natë të filmit kontemporanë Shqiptar me Q&A nga regjizoret, edhe prezantimin e Albanian Film Association në Toronto.

Shoqata Albanian Film Association është e bazuar në Toronto, Kanada edhe është e përbërë nga Borana Makri, Nora Marku, Hana Marku, dhe Sia Mehilli. AFA organizon Natën e Filmit me Metrazh te Shkurtër në Toronto, i vetmi festival i filmit Shqiptar, dhe shfaq rregullisht filma Shqiptar. Synimi i AFA është të përkrahë filmin dhe regjizorët Shqiptarë në skenën ndërkombëtare të filmit.

https://www.facebook.com/events/183416609252535/

Details

Date:
June 4
Time:
19:00 - 23:00
Event Category:
Website:
https://www.facebook.com/events/183416609252535/

Organizer

Albanian Film Association
Email:
noreply@facebookmail.com

Venue

Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi
Rruga Aleksander Moisiu, Nr.78 - Kinostudio
Tirana, 1005 Albania
+ Google Map