Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Hedda Gabler

February 7 @ 19:00 - 20:30

HEDDA GABLER Autori : Henrik IbsenPërktheu : Afrim KoçiRegjia : Botond NagyAs/Regjisor : Stela DokaSkenografia : Irina MoscuKostumografia : Sofi KaraDramaturgjia : Kali Agnes Lëvizja skenike : Mateo DervishajInterpretojnë aktorët : Ermira Hysaj, Romir Zalla, Mateo Dervishaj, Adriana Tolka, Alfred Trebicka, Alert Çeloaliaj. SUBJEKTIHedda është vajza e gjeneralit të famshëm Gabler; si fëmijë ajo ishte mësuar të jetonte në luks dhe me klas. Ndërsa fillon shfaqja, ajo po kthehet nga muaji i saj i mjaltit me Jürgen Tesman, një studiues me perspektivë të mirë, por jo me aq të ardhura sa është mësuar Hedda. Mbiemri i saj pas martese është Tesman. Kjo për faktin se Hedda ishte më shumë vajza e babait të saj sesa gruaja e burrit të saj. Hedda është një grua e re inteligjente, e paparashikueshme dhe disi e pandershme, e cila nuk ka frikë të manipulojë burrin dhe miqtë e saj. Hedda e bukur posedon një shpirt të çmëndur që rri brenda trupit të një shoqërie konservatore. Produksioni i Heddë-s në TKEKS ngre disa pyetje.Por , çfarëdo pyetje që ngre ky produksion , na detyron të shohim kryevepren e Ibsenit me sy të freskët dhe të pranojmë se edhe në epokën e divorcit ka ende Hedda moderne të bllokuara në mënyrë të pafuqishme pa dashuri.Botond Nagy është ai lloj regjisori që ka një kënvështrim teatrore të veçantë dhe lehtësisht të dallueshme në stil. Në punën e tij ka një atmosferë, elemente teknikë dhe një qasje që janë karakteristike. Për Botond Nagyn nuk është e mjaftueshme ta kuptoj një vepër ose një autor të madh klasik, ai kërkon të shkoj më thellë. Ai krijon dialog midis personazheve midis epokave. Ai njësohet me krijimet e tij. Hedda Gabler e tij është një krijim tekno-poetik, një prezantim i realitetit të ashpër pa bërë asnjë kompromis, me një gjetje teatrale që e bën Botond Nagyn një “markë” në Teatrin Europian.https://www.facebook.com/events/1201116000278256/?event_time_id=1201116026944920

Details

Date:
February 7
Time:
19:00 - 20:30
Event Category:
Website:
https://www.facebook.com/events/1201116000278256/?event_time_id=1201116026944920

Organizer

Teatri Kombetar Eksperimental “Kujtim Spahivogli
Email:
noreply@facebookmail.com