Loading Events
Find Events

Event Views Navigation

Events for 29/04/2017

Day Navigation

All Day

Thesare te Fjetura – Sleeping Treasures

01/05/2016 - 30/04/2017
Thesare te Fjetura - Sleeping Treasures

Thesare te Fjetura - Sleeping Treasures Ekspozitë me ikona e objekte të tjerë, publikuar për herë të parë nga QKM Berat,  që u atribohen mjeshtërve ikonografë Onufri, Nikolla, Qiprioti, Çetiri dhe autorëve të tjerë anonimë. Realizuar gjatë shekullit XVI - XIX për kishat e qytetit të Beratit dhe Kalasë.    maj 2016 - prill 2017 …

Find out more »

Zef Shoshi – Vepra 1956-2014

March 30 - April 30
Galeria e Arteve e Kosovës – The Kosova Art Gallery, Rr. "Agim Ramadani" 60, 10000
Prishtinë, Kosovo
Zef Shoshi-vepra 1956-2014-calendar.Al

Zef Shoshi - Vepra 1956-2014 Ekspozitë Prishtinë - në Galerinë Kombëtare 30 mars - 30 prill Galeria Kombëtare e Arteve, Tiranë dhe Galeria Kombëtare e Kosovës ju ftojnë në ekspozitën vetjake të piktorit shqiptar Zef Shoshi, në kuadër të kalendarit kulturor Shqipëri-Kosovë.  Këto vepra janë pjesë e koleksionit të Galerisë Kombëtare të Arteve, Tiranë dhe …

Find out more »

Për tej të Figurshmes

April 14 - May 14
Galeria Kombëtare e Arteve – National Arts Gallery, National Arts Gallery, Bulevardi Dëshmorët e Kombit
Tirana, Albania
zinni-veshi-Per tej te figurshmes-calendar.Al

Për tej të Figurshmes në ekspozitën personale të artistit Zinni Veshi Tiranë - tek Galeria Kombëtare e Arteve 14 prill – 14 maj 2017 kuruar nga Krenar Zejno   “Për tej të Figurshmes” nuk ka nevojë e as mundësi për koncept që projekton e prodhon ekspozitë, do të jetë tabloja vetë edhe projeksioni që ekspozon …

Find out more »

TRAMVAJI DESHIRE

April 15 - April 29
Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, Teatri Kombëtar Eksperimental "Kujtim Spahivogli", Rruga Sermedin Said Toptani
Tiranë, Albania
Tramvaji Deshire-calendar.Al

TRAMVAJI DESHIRE TIRANË - NË TKEKS 15 – 29 prill 2017, ora 20:00 Rezervo në 0695717746 / 042278158   Autor : Tennessee Williams   Përktheu: Adriana Tolka   Regjia: Kiço Londo, Endri Çela, Dajana Nenaj   Kostumografe: Sofi Kara   Skenograf: Beqo Nanaj   Interpretojnë: Myzafer Ziflaj, Ina Gjonçi, Genci Fuga, Laura Nezha, Adriana Tolka, …

Find out more »

Passages

April 20 - May 15
Passages ekspozite-calendar.Al

Passages Tiranë - në Galerinë e Ministrisë së Kulturës ‘QAFA’ 20 prill – 15 maj   Gjatë ditës së enjte, më 20 prill, Galeria e Ministrisë së Kulturës, ka sjell ekspozitën e radhës. ‘Passages’ titullohet ekspozita e artistit Jean Pierre Romy, e cila përmban plot 30 punime, prej të cilave 16 janë skulptura dhe të …

Find out more »

Rroftë

April 21 - September 23
“Marubi” National Museum of Photography – Muzeu Kombëtar i Fotografisë “Marubi”, Muzeu Kombëtar i Fotografisë "Marubi"
Shkodër, Albania
Ekspozita Rrofte -calendar.Al

Rroftë Shkodër - në Muzen  Kombëtar të Fotografisë, “Marubi” 21 prill – 23 shtator 2017   Ekspozita “Rroftë”, kuruar nga Blerta Hoçia do të prezantohet në sallën e ekspozimit në Muzen  Kombëtar të Fotografisë, “Marubi”, Shkodër.  Kjo ekspozitë kërkon të nxjerrë në pah një përbërës kaq të rëndësishëm në zhvillimin e historisë së çdo shoqërie, por …

Find out more »

Prurje

April 21 - May 2
FAB Gallery (University of Arts) – Galeria FAB (Universiteti i Arteve), Galeria FAB - Universiteti i Arteve
Tirana, Albania
Prurje 2 - 3D-calendar.Al

Prurje Tiranë - Në Galerinë FAB 21 prill - 2 maj

Find out more »

Gjenerata A

April 26 - May 15
Galeria Kombëtare e Arteve – National Arts Gallery, National Arts Gallery, Bulevardi Dëshmorët e Kombit
Tirana, Albania

Gjenerata A Tiranë - në Galerinë Kombëtare të Arteve Ekspozita hapet ditën e mërkurë 26 prill, ora 19.00 Ekspozita do të qëndrojë e hapur nga data : 26 prill-15 maj 2017   Galeria Kombëtare e Arteve  do të prezantojë ekspozitën e fotografit gjerman Julius Eb. Projekti fotografik “Gjenerata A” reflekton perceptimin e Julius Eb për …

Find out more »

International Dance Day

April 29
|Recurring Event (See all)

An event every year that begins at 12:00am on day 29 of April, repeating indefinitely

Albania
International Dance Day-calendar.Al

International Dance Day (IDD) every year on the 29th April In 1982 the Dance Committee of the ITI founded International Dance Day to be celebrated every year on the 29th April, anniversary of Jean-Georges Noverre (1727-1810), the creator of modern ballet. The intention of the «International Dance Day Message» is to celebrate Dance, to revel in the …

Find out more »

General & PlayBoy

April 29
|Recurring Event (See all)

One event on 06/04/2017 at 12:00am

One event on 14/04/2017 at 12:00am

One event on 15/04/2017 at 12:00am

One event on 22/04/2017 at 12:00am

One event on 23/04/2017 at 12:00am

One event on 29/04/2017 at 12:00am

One event on 30/04/2017 at 12:00am

One event on 09/05/2017 at 12:00am

One event on 10/05/2017 at 12:00am

One event on 11/05/2017 at 12:00am

One event on 12/05/2017 at 12:00am

One event on 13/05/2017 at 12:00am

One event on 14/05/2017 at 12:00am

One event on 15/05/2017 at 12:00am

One event on 16/05/2017 at 12:00am

One event on 17/05/2017 at 12:00am

One event on 18/05/2017 at 12:00am

General dhe PlayBoy-calendar.Al

General & PlayBoy Premierë -një Komedi me regji dhe dramaturgji të Bujar Kapexhiut Shkodër - në Teatrin “Migjeni”, 5-6 prill Durrës -në Teatrin “Aleksandër Moisiu”, 14-16 prill Elbasan - në Teatrin “Skampa”, 22-23 prill Fier - në Teatrin “Bylis, 29-30 prill Tiranë - nëTeatrin Eksperimental “Kujtim Spahivogli", 9-18 maj

Find out more »

South Outdoor Festival 2017 – Pilur

April 29 - May 1
Pilur South Outdoor Festival-calendar.Al

South Outdoor Festival 2017 - Pilur @ Pilur 29 April - 01 May 2017  Rezervime: http://festival.south.al/reservation/ We are going all to Pilur South Outdoor Festival to start the summer season. A fantastic opportunity to visit this place quite magnificent and above all for adrenaline part of the wind pipe, taking part in many of different …

Find out more »

Dita e Velës

April 29 - May 1
Dita e Veles-calendar.Al

Dita e Velës Në Plazhin e Velipojës - (në Hotel Princi i Vogël, Rruga Nr.4 në Velipojë) 29 prill, 1 Maj 2017 për rezervime: www.albanianwatersports.com     Albanian Water Sports - www.albanianwatersports.com - organizon Ditën e Velës më 1 Maj, në plazhin e Velipojës. Ftohen për të marrë pjesë të gjithë praktikuesit, dashamirësit e miqtë …

Find out more »
18:00

Kusuret e zotit Shyti

April 29 @ 18:00 - 20:00
|Recurring Event (See all)

One event on 29/04/2017 at 18:00

Kusuret e zotit Shyti-promovim libri-calendar.Al

Kusuret e zotit Shyti Promovim i librit, shkruar nga autori i njohur shqiptar Ardian Vehbiu Tiranë - më 28 prill, në orën 18.30 tek ish ambientet e Telekom Store, ish Blloku Prishtinë - më 29 prill, në orën 18.00 në ambientet e Kafesë Letrare Dit' e Nat' -- Çfarë po ndodh kështu me ju, z. Shyti? …

Find out more »
19:00

Pushteti i Grave

April 29 @ 19:00 - 20:30
|Recurring Event (See all)

One event on 28/04/2017 at 7:00pm

One event on 29/04/2017 at 7:00pm

One event on 30/04/2017 at 7:00pm

Teatri Kombëtar – National Theater, Teatri Kombëtar, Rruga Sermedin Said Toptani
Tirana, Albania
Pushteti i Grave-calendar.Al

PUSHTETI I GRAVE Tiranë - në Teatrin Kombëtar në dt. 27-28-29-30 Prill ora 19:00 Rezervimet në nr. 042223022   Teatri Kombëtar sjell në skenë një tjetër produksion të madh, variacion mbi komedinë,"Pushteti i grave", të ARISTOFANIT nga Spiro Duni. Interpretojnë: Flaura Kureta, Naun Shundi, Helidon Fino, Laert Vasili, Rajmonda Bulku, Elia Zaharia, Ligoraq Riza, Sokol …

Find out more »

Different Trains Festival 2017

April 29 @ 19:00 - 21:00
|Recurring Event (See all)

One event on 30/04/2017 at 7:00pm

One event on 03/05/2017 at 7:00pm

One event on 07/05/2017 at 7:00pm

One event on 09/05/2017 at 7:00pm

Albania, Albania
Different Trains-Bethoven Project-calendar.Al

Different Trains Festival 2017 çel sezonin pranveror të tij nga datat 29 prill deri në datë 9 maj 2017 Vlorë - datë 29 prill, në orën 19.00 në  Teatrin Petro Marko ( Mendelssohn- Beethoven- Lekeu) Tiranë - datë 30 prill në orën 19.00 në Universitetin e Arteve ( Mendelssohn- Beethoven- Lekeu) Tiranë - datë 3 …

Find out more »

DOUBLE FEATURE # 6

April 29 @ 19:00 - 21:00
Tirana Art Lab, Tirana,
DOUBLE FEATURE nr.6-calendar.Al

DOUBLE FEATURE # 6 SOKOL PEÇI & SLOBODAN STOŠIĆ Tiranë - Tirana Art Lab Location: Rr. Ymer Kurti, P. 2/1. Tiranë (Near Sheshi Willson, behind Post Office Nr.8) Opening 29 April 2017, 7 p.m 29 April – 3 June 2017 Wed-Sat 4-8 pm Please scroll down for the English version Double Feature është një format serial …

Find out more »
20:00

TRAMVAJI DESHIRE

April 29 @ 20:00 - 22:00
|Recurring Event (See all)

One event on 28/04/2017 at 8:00pm

One event on 29/04/2017 at 8:00pm

One event on 30/04/2017 at 8:00pm

Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, Teatri Kombëtar Eksperimental "Kujtim Spahivogli", Rruga Sermedin Said Toptani
Tiranë, Albania
Tramvaji Deshire-calendar.Al

TRAMVAJI DESHIRE TIRANË - NË TKEKS 27, 28, 29, 30 prill 2017, ora 20:00 Rezervo në 0695717746 / 042278158   Autor : Tennessee Williams   Përktheu: Adriana Tolka   Regjia: Kiço Londo, Endri Çela, Dajana Nenaj   Kostumografe: Sofi Kara   Skenograf: Beqo Nanaj   Interpretojnë: Myzafer Ziflaj, Ina Gjonçi, Genci Fuga, Laura Nezha, Adriana Tolka, …

Find out more »
+ Export Events