Loading Events
Find Events

Event Views Navigation

Events for 28/04/2017

Day Navigation

All Day

Thesare te Fjetura – Sleeping Treasures

01/05/2016 - 30/04/2017
Thesare te Fjetura - Sleeping Treasures

Thesare te Fjetura - Sleeping Treasures Ekspozitë me ikona e objekte të tjerë, publikuar për herë të parë nga QKM Berat,  që u atribohen mjeshtërve ikonografë Onufri, Nikolla, Qiprioti, Çetiri dhe autorëve të tjerë anonimë. Realizuar gjatë shekullit XVI - XIX për kishat e qytetit të Beratit dhe Kalasë.    maj 2016 - prill 2017 …

Find out more »

Zef Shoshi – Vepra 1956-2014

March 30 - April 30
Galeria e Arteve e Kosovës – The Kosova Art Gallery, Rr. "Agim Ramadani" 60, 10000
Prishtinë, Kosovo
Zef Shoshi-vepra 1956-2014-calendar.Al

Zef Shoshi - Vepra 1956-2014 Ekspozitë Prishtinë - në Galerinë Kombëtare 30 mars - 30 prill Galeria Kombëtare e Arteve, Tiranë dhe Galeria Kombëtare e Kosovës ju ftojnë në ekspozitën vetjake të piktorit shqiptar Zef Shoshi, në kuadër të kalendarit kulturor Shqipëri-Kosovë.  Këto vepra janë pjesë e koleksionit të Galerisë Kombëtare të Arteve, Tiranë dhe …

Find out more »

Për tej të Figurshmes

April 14 - May 14
Galeria Kombëtare e Arteve – National Arts Gallery, National Arts Gallery, Bulevardi Dëshmorët e Kombit
Tirana, Albania
zinni-veshi-Per tej te figurshmes-calendar.Al

Për tej të Figurshmes në ekspozitën personale të artistit Zinni Veshi Tiranë - tek Galeria Kombëtare e Arteve 14 prill – 14 maj 2017 kuruar nga Krenar Zejno   “Për tej të Figurshmes” nuk ka nevojë e as mundësi për koncept që projekton e prodhon ekspozitë, do të jetë tabloja vetë edhe projeksioni që ekspozon …

Find out more »

TRAMVAJI DESHIRE

April 15 - April 29
Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, Teatri Kombëtar Eksperimental "Kujtim Spahivogli", Rruga Sermedin Said Toptani
Tiranë, Albania
Tramvaji Deshire-calendar.Al

TRAMVAJI DESHIRE TIRANË - NË TKEKS 15 – 29 prill 2017, ora 20:00 Rezervo në 0695717746 / 042278158   Autor : Tennessee Williams   Përktheu: Adriana Tolka   Regjia: Kiço Londo, Endri Çela, Dajana Nenaj   Kostumografe: Sofi Kara   Skenograf: Beqo Nanaj   Interpretojnë: Myzafer Ziflaj, Ina Gjonçi, Genci Fuga, Laura Nezha, Adriana Tolka, …

Find out more »

Passages

April 20 - May 15
Passages ekspozite-calendar.Al

Passages Tiranë - në Galerinë e Ministrisë së Kulturës ‘QAFA’ 20 prill – 15 maj   Gjatë ditës së enjte, më 20 prill, Galeria e Ministrisë së Kulturës, ka sjell ekspozitën e radhës. ‘Passages’ titullohet ekspozita e artistit Jean Pierre Romy, e cila përmban plot 30 punime, prej të cilave 16 janë skulptura dhe të …

Find out more »

Rroftë

April 21 - September 23
“Marubi” National Museum of Photography – Muzeu Kombëtar i Fotografisë “Marubi”, Muzeu Kombëtar i Fotografisë "Marubi"
Shkodër, Albania
Ekspozita Rrofte -calendar.Al

Rroftë Shkodër - në Muzen  Kombëtar të Fotografisë, “Marubi” 21 prill – 23 shtator 2017   Ekspozita “Rroftë”, kuruar nga Blerta Hoçia do të prezantohet në sallën e ekspozimit në Muzen  Kombëtar të Fotografisë, “Marubi”, Shkodër.  Kjo ekspozitë kërkon të nxjerrë në pah një përbërës kaq të rëndësishëm në zhvillimin e historisë së çdo shoqërie, por …

Find out more »

Prurje

April 21 - May 2
FAB Gallery (University of Arts) – Galeria FAB (Universiteti i Arteve), Galeria FAB - Universiteti i Arteve
Tirana, Albania
Prurje 2 - 3D-calendar.Al

Prurje Tiranë - Në Galerinë FAB 21 prill - 2 maj

Find out more »

Gjenerata A

April 26 - May 15
Galeria Kombëtare e Arteve – National Arts Gallery, National Arts Gallery, Bulevardi Dëshmorët e Kombit
Tirana, Albania

Gjenerata A Tiranë - në Galerinë Kombëtare të Arteve Ekspozita hapet ditën e mërkurë 26 prill, ora 19.00 Ekspozita do të qëndrojë e hapur nga data : 26 prill-15 maj 2017   Galeria Kombëtare e Arteve  do të prezantojë ekspozitën e fotografit gjerman Julius Eb. Projekti fotografik “Gjenerata A” reflekton perceptimin e Julius Eb për …

Find out more »
Ongoing

Videmokraci

April 27 @ 18:00 - April 28 @ 00:30
Videmokraci-calendar.Al

Videmokraci Tiranë - tek Oficina tek Instituti Harry Fultz Më 27 Prill duke filluar nga ora 18.00   PROGRAMI 18:00-18:15 Fjalët përshëndetëse Znj. Valbona Kuko, Drejtore Ekzekutive, LevizAlbania Znj. Ilva Tare, Gazetare Z. Blendi Salaj, Gazetar 18:15-20:00 Paraqitja e videove dhe prezantimi i fituesve Z. Andi Tepelena, Drejtor Ekzekutiv i Art Kontakt Znj. Sindi Braho, Koordinatore …

Find out more »
11:00

Muzeu im

April 28 @ 11:00 - 17:00
|Recurring Event (See all)

An event every week that begins at 11:00am on Friday, repeating until 29/12/2017

Muzeu Historik Kombëtar – The National Historical Museum, Muzeu Historik Kombëtar
Tirana, Albania
Muzeu im-calendar.Al

Muzeu im Tiranë, në Muzeun Historik Kombëtar çdo të premte në orën 11.00   A keni ndonjë unazë që jua ka lënë pas gjyshi apo gjyshja? Ndonjë vazo të vjetër në shtëpi? Apo çdo objekt tjetër që posedoni dhe vjen nga e shkuara e largët? Muzeu Historik Kombëtar na fton çdo të premte, të marrim …

Find out more »
17:00

Right to the City

April 28 @ 17:00 - 20:00
Universiteti “Luigj Gurakuqi”, Sheshi "2 Prilli"
Shkodër, Albania
RTC -calendar.Al

Right to the City Shkodër -  Aula A3, Rectorate of University 'Luigj Gurakuqi'  8th April - 27th May 2017, Every Saturday at 10:30 am  A cycle of debates about the City and the Communities in Balkan Citi4s are getting held by guest speakers as urban planner, philosopher, sociologist, artist and activist from their respective cities: SHKODRA, MOSTAR …

Find out more »
18:30

Kusuret e zotit Shyti

April 28 @ 18:30 - 20:30
|Recurring Event (See all)

One event on 29/04/2017 at 18:00

Kusuret e zotit Shyti-promovim libri-calendar.Al

Kusuret e zotit Shyti Promovim i librit, shkruar nga autori i njohur shqiptar Ardian Vehbiu Tiranë - më 28 prill, në orën 18.30 tek ish ambientet e Telekom Store, ish Blloku Prishtinë - më 29 prill, në orën 18.00 në ambientet e Kafesë Letrare Dit' e Nat' -- Çfarë po ndodh kështu me ju, z. Shyti? …

Find out more »
19:00

Pushteti i Grave

April 28 @ 19:00 - 20:30
|Recurring Event (See all)

One event on 28/04/2017 at 7:00pm

One event on 29/04/2017 at 7:00pm

One event on 30/04/2017 at 7:00pm

Teatri Kombëtar – National Theater, Teatri Kombëtar, Rruga Sermedin Said Toptani
Tirana, Albania
Pushteti i Grave-calendar.Al

PUSHTETI I GRAVE Tiranë - në Teatrin Kombëtar në dt. 27-28-29-30 Prill ora 19:00 Rezervimet në nr. 042223022   Teatri Kombëtar sjell në skenë një tjetër produksion të madh, variacion mbi komedinë,"Pushteti i grave", të ARISTOFANIT nga Spiro Duni. Interpretojnë: Flaura Kureta, Naun Shundi, Helidon Fino, Laert Vasili, Rajmonda Bulku, Elia Zaharia, Ligoraq Riza, Sokol …

Find out more »

Bicikletërsia-Rreshta mbi petale

April 28 @ 19:00 - 21:00
Ecovolis, Rruga Dora D'Istria
Tirana, Albania
Bicikletersia-rreshta mbi petale-calendar.Al

Bicikletërsia-Rreshta mbi petale Tiranë - tek Ecovolis,  28 prill, ora 19:00 - 21.00   Cmimi për poezinë dhe prozën! Edicioni i Katert - 2017 konkursi për cmimin letrar për shkrime/krijime e vepra të reja, të pabotuara më parë, garë kjo e organizuar nga skuadra Ecovolis dhe mbeshtetur nga Ministria e Kulturës Qëllimi i Bicikletërsisë është sensibilizimi …

Find out more »
20:00

TRAMVAJI DESHIRE

April 28 @ 20:00 - 22:00
|Recurring Event (See all)

One event on 28/04/2017 at 8:00pm

One event on 29/04/2017 at 8:00pm

One event on 30/04/2017 at 8:00pm

Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, Teatri Kombëtar Eksperimental "Kujtim Spahivogli", Rruga Sermedin Said Toptani
Tiranë, Albania
Tramvaji Deshire-calendar.Al

TRAMVAJI DESHIRE TIRANË - NË TKEKS 27, 28, 29, 30 prill 2017, ora 20:00 Rezervo në 0695717746 / 042278158   Autor : Tennessee Williams   Përktheu: Adriana Tolka   Regjia: Kiço Londo, Endri Çela, Dajana Nenaj   Kostumografe: Sofi Kara   Skenograf: Beqo Nanaj   Interpretojnë: Myzafer Ziflaj, Ina Gjonçi, Genci Fuga, Laura Nezha, Adriana Tolka, …

Find out more »
+ Export Events