Loading Events
Find Events

Event Views Navigation

Events for 27/04/2017

Day Navigation

All Day

Thesare te Fjetura – Sleeping Treasures

01/05/2016 - 30/04/2017
Thesare te Fjetura - Sleeping Treasures

Thesare te Fjetura - Sleeping Treasures Ekspozitë me ikona e objekte të tjerë, publikuar për herë të parë nga QKM Berat,  që u atribohen mjeshtërve ikonografë Onufri, Nikolla, Qiprioti, Çetiri dhe autorëve të tjerë anonimë. Realizuar gjatë shekullit XVI - XIX për kishat e qytetit të Beratit dhe Kalasë.    maj 2016 - prill 2017 …

Find out more »

Zef Shoshi – Vepra 1956-2014

March 30 - April 30
Galeria e Arteve e Kosovës – The Kosova Art Gallery, Rr. "Agim Ramadani" 60, 10000
Prishtinë, Kosovo
Zef Shoshi-vepra 1956-2014-calendar.Al

Zef Shoshi - Vepra 1956-2014 Ekspozitë Prishtinë - në Galerinë Kombëtare 30 mars - 30 prill Galeria Kombëtare e Arteve, Tiranë dhe Galeria Kombëtare e Kosovës ju ftojnë në ekspozitën vetjake të piktorit shqiptar Zef Shoshi, në kuadër të kalendarit kulturor Shqipëri-Kosovë.  Këto vepra janë pjesë e koleksionit të Galerisë Kombëtare të Arteve, Tiranë dhe …

Find out more »

Për tej të Figurshmes

April 14 - May 14
Galeria Kombëtare e Arteve – National Arts Gallery, National Arts Gallery, Bulevardi Dëshmorët e Kombit
Tirana, Albania
zinni-veshi-Per tej te figurshmes-calendar.Al

Për tej të Figurshmes në ekspozitën personale të artistit Zinni Veshi Tiranë - tek Galeria Kombëtare e Arteve 14 prill – 14 maj 2017 kuruar nga Krenar Zejno   “Për tej të Figurshmes” nuk ka nevojë e as mundësi për koncept që projekton e prodhon ekspozitë, do të jetë tabloja vetë edhe projeksioni që ekspozon …

Find out more »

TRAMVAJI DESHIRE

April 15 - April 29
Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, Teatri Kombëtar Eksperimental "Kujtim Spahivogli", Rruga Sermedin Said Toptani
Tiranë, Albania
Tramvaji Deshire-calendar.Al

TRAMVAJI DESHIRE TIRANË - NË TKEKS 15 – 29 prill 2017, ora 20:00 Rezervo në 0695717746 / 042278158   Autor : Tennessee Williams   Përktheu: Adriana Tolka   Regjia: Kiço Londo, Endri Çela, Dajana Nenaj   Kostumografe: Sofi Kara   Skenograf: Beqo Nanaj   Interpretojnë: Myzafer Ziflaj, Ina Gjonçi, Genci Fuga, Laura Nezha, Adriana Tolka, …

Find out more »

Paint in Albania 2017

April 20 - April 27
Albo Fine Art, Rr. "Myslim Keta "
Tirana, Albania
Paint in Albania-calendar.Al

Paint in Albania 2017 Tiranë - Albo Fine Art, Rr. "Myslim Keta  20-27 prill 2017 Artistë, piktorë, artdashës mund të bëhen pjesë e aktivitetit “Paint in Albania 2017”. Për rreth 7 ditë do të udhëtohet drejt Pogradecit dhe Korçës, për të realizuar piktura në natyrë, si dhe plot aktivitete të tjera.

Find out more »

Passages

April 20 - May 15
Passages ekspozite-calendar.Al

Passages Tiranë - në Galerinë e Ministrisë së Kulturës ‘QAFA’ 20 prill – 15 maj   Gjatë ditës së enjte, më 20 prill, Galeria e Ministrisë së Kulturës, ka sjell ekspozitën e radhës. ‘Passages’ titullohet ekspozita e artistit Jean Pierre Romy, e cila përmban plot 30 punime, prej të cilave 16 janë skulptura dhe të …

Find out more »

Rroftë

April 21 - September 23
“Marubi” National Museum of Photography – Muzeu Kombëtar i Fotografisë “Marubi”, Muzeu Kombëtar i Fotografisë "Marubi"
Shkodër, Albania
Ekspozita Rrofte -calendar.Al

Rroftë Shkodër - në Muzen  Kombëtar të Fotografisë, “Marubi” 21 prill – 23 shtator 2017   Ekspozita “Rroftë”, kuruar nga Blerta Hoçia do të prezantohet në sallën e ekspozimit në Muzen  Kombëtar të Fotografisë, “Marubi”, Shkodër.  Kjo ekspozitë kërkon të nxjerrë në pah një përbërës kaq të rëndësishëm në zhvillimin e historisë së çdo shoqërie, por …

Find out more »

Prurje

April 21 - May 2
FAB Gallery (University of Arts) – Galeria FAB (Universiteti i Arteve), Galeria FAB - Universiteti i Arteve
Tirana, Albania
Prurje 2 - 3D-calendar.Al

Prurje Tiranë - Në Galerinë FAB 21 prill - 2 maj

Find out more »

Gjenerata A

April 26 - May 15
Galeria Kombëtare e Arteve – National Arts Gallery, National Arts Gallery, Bulevardi Dëshmorët e Kombit
Tirana, Albania

Gjenerata A Tiranë - në Galerinë Kombëtare të Arteve Ekspozita hapet ditën e mërkurë 26 prill, ora 19.00 Ekspozita do të qëndrojë e hapur nga data : 26 prill-15 maj 2017   Galeria Kombëtare e Arteve  do të prezantojë ekspozitën e fotografit gjerman Julius Eb. Projekti fotografik “Gjenerata A” reflekton perceptimin e Julius Eb për …

Find out more »

Ëngjëjt janë larg

April 27
Kinema Millennium Cinema, Kinema Millennium 2
Tirana, Albania
Engjejt jane larg-calendar.Al

Ëngjëjt janë larg Tiranë - nje film nga Gjergj Xhuvani ne Kinema Millennium prej 27 Prill   me Rinaldo Rocco, Teuta Krasniqi Nik Xhelilaj, Ndriçim Xhepa, Fatmir Spahiu Ne mes te luftes se Kosoves '99, Mario nje prift italian, refuzon te braktise jetimet per te cilet kujdeset. Pertej Adriatikut, Hana shume terheqese, braktis jeten e …

Find out more »
18:00

VideMocraci

April 27 @ 18:00 - 23:30
Harry T. Fultz, Instituti Harrry T. Fultz, Rr. Asim Vokshi
Tirana, Albania

Më 27 Prill duke filluar nga ora 18.00, tek Oficina tek Instituti Harry Fultz, ne do të realizojmë eventin final të Konkursit Videmokraci. Në këtë event do të shpallen 3 videot më të mira, të gjykuara nga një juri profesionale, dhe nga publiku i mediave sociale. Ky event do të jetë një festë e vërtetë …

Find out more »

Videmokraci

April 27 @ 18:00 - April 28 @ 00:30
Videmokraci-calendar.Al

Videmokraci Tiranë - tek Oficina tek Instituti Harry Fultz Më 27 Prill duke filluar nga ora 18.00   PROGRAMI 18:00-18:15 Fjalët përshëndetëse Znj. Valbona Kuko, Drejtore Ekzekutive, LevizAlbania Znj. Ilva Tare, Gazetare Z. Blendi Salaj, Gazetar 18:15-20:00 Paraqitja e videove dhe prezantimi i fituesve Z. Andi Tepelena, Drejtor Ekzekutiv i Art Kontakt Znj. Sindi Braho, Koordinatore …

Find out more »
19:00

Pushteti i Grave

April 27 @ 19:00 - 20:30
|Recurring Event (See all)

One event on 28/04/2017 at 7:00pm

One event on 29/04/2017 at 7:00pm

One event on 30/04/2017 at 7:00pm

Teatri Kombëtar – National Theater, Teatri Kombëtar, Rruga Sermedin Said Toptani
Tirana, Albania
Pushteti i Grave-calendar.Al

PUSHTETI I GRAVE Tiranë - në Teatrin Kombëtar në dt. 27-28-29-30 Prill ora 19:00 Rezervimet në nr. 042223022   Teatri Kombëtar sjell në skenë një tjetër produksion të madh, variacion mbi komedinë,"Pushteti i grave", të ARISTOFANIT nga Spiro Duni. Interpretojnë: Flaura Kureta, Naun Shundi, Helidon Fino, Laert Vasili, Rajmonda Bulku, Elia Zaharia, Ligoraq Riza, Sokol …

Find out more »
20:00

TRAMVAJI DESHIRE

April 27 @ 20:00 - 22:00
|Recurring Event (See all)

One event on 28/04/2017 at 8:00pm

One event on 29/04/2017 at 8:00pm

One event on 30/04/2017 at 8:00pm

Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, Teatri Kombëtar Eksperimental "Kujtim Spahivogli", Rruga Sermedin Said Toptani
Tiranë, Albania
Tramvaji Deshire-calendar.Al

TRAMVAJI DESHIRE TIRANË - NË TKEKS 27, 28, 29, 30 prill 2017, ora 20:00 Rezervo në 0695717746 / 042278158   Autor : Tennessee Williams   Përktheu: Adriana Tolka   Regjia: Kiço Londo, Endri Çela, Dajana Nenaj   Kostumografe: Sofi Kara   Skenograf: Beqo Nanaj   Interpretojnë: Myzafer Ziflaj, Ina Gjonçi, Genci Fuga, Laura Nezha, Adriana Tolka, …

Find out more »
+ Export Events