Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

TRAMVAJI DESHIRE

April 15 - April 29

Tramvaji Deshire-calendar.Al

TRAMVAJI DESHIRE

TIRANË – NË TKEKS
15 – 29 prill 2017, ora 20:00
Rezervo në 0695717746 / 042278158

 

Autor : Tennessee Williams
 
Përktheu: Adriana Tolka
 
Regjia: Kiço Londo, Endri Çela, Dajana Nenaj
 
Kostumografe: Sofi Kara
 
Skenograf: Beqo Nanaj
 
Interpretojnë: Myzafer Ziflaj, Ina Gjonçi, Genci Fuga, Laura Nezha, Adriana Tolka, Elidon Alika, Kristian Koroveshi, Ermal Rodi, Xhuliano Brisku.
 
“Tramvaji dëshirë” e Tennessee Williams është e zjarrtë, e papërpunuar, e stuhishme, e dhimbshme, vazhdimisht emocionuese dhe çuditërisht prekëse përgjatë studimit të depresionit që kalon një grua.
 
Çfarë duhet të dimë për “Tramvaji Dëshirë”?
 
Ai, është një burrë i fortë dhe i zgjuar, emigrant në amerikë, me një krenari të përdhosur , në nje shoqëri që vazhdimisht ndryshon.
 
Ajo, është një grua simpatike, e cila lejon që megalomania e saj ta shkatërroj atë, por pas vështrimit krenar të saj, fshihet një viktimë e lehtë, e torturuar nga dashuria, humbjet, jeta e rreme, shpresat dhe vetë jeta.Takimi i Stenli Kovalskit me Blansh Dy Bua, dy karaktere legjendare të dramaturgjisë botërore, rezulton të jetë fatal.
 
Dy protagonistët kryesor në kryeveprën e Tennessee Williams, na vërtetojnë se refuzimi i realitetit, dëshira për tu rikthyer tek e pafajshmja dhe arratisja drejt një bote imagjinare, janë mendime dhe dëshira bashkëkohore të cilat shprehin veçanërisht njeriun e kohëve moderne.
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Email this to someone

Details

Start:
April 15
End:
April 29
Event Category:
Website:
http://www.kultura.gov.al/al/newsroom/lajme/tramvaji-deshire-premiere-ne-tkeks

Venue

Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”
Teatri Kombëtar Eksperimental "Kujtim Spahivogli", Rruga Sermedin Said Toptani
Tiranë, Albania
+ Google Map
Website:
http://tkeks.gov.al