Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Princi që erdhi mbi valë

01/05/2016 @ 11:00 - 11:45

|Recurring Event (See all)

An event every day that begins at 11:00am, repeating until 01/05/2016

One event on 07/05/2016 at 11:00am

One event on 08/05/2016 at 11:00am

One event on 14/05/2016 at 11:00am

One event on 15/05/2016 at 11:00am

One event on 21/05/2016 at 11:00am

One event on 22/05/2016 at 11:00am

One event on 28/05/2016 at 11:00am

One event on 29/05/2016 at 11:00am

Princi qe erdhi mbi vale-calendar.Al

Princi që erdhi mbi valë

Tiranë në skenën e sallës “Shekspir” 

çdo fundjavë, të shtunë dhe të diel,  ora 11:00

Premiera 30 prill ora 11.00

 

Titulli: Princi që erdhi mbi valë
Libret, regji, koreografi: Llaqi nako
Interpreton: Grupi Spektër
Skenografia: Hysni Loka
Kostumografia: Ina Elezi
Premiera: 30 prill
Të shtunë, të diel
Ora 11:00

Në një ishull të largët, të veçuar nga bota, me shumë diell e gjelbërim, jetonte një vajzë e bukur, që quhej Valëza. Jeta në ishull rridhte e qetë, por një ditë ndodh diçka shumë e veçantë. Një princ vjen mbi valë…
“Ne jemi një shoqëri, që fëmijëve u jemi shumë borxhlinj, kemi kohë të kufizuar për to, kemi hapësiura të pakta të gjelbra për to, pothuaj aspak kënde lojërash. Dhe kur kemi mundësi të bëjmë art dhe teatër, atë duhet ta bëjmë me shumë përkushtim dhe cilësi. Arti dhe teatri, duhet të jetë pjesë e rëndësishme e jetës së tyre, për të kompesuar kufizimet dhe efeketet negative që teknologjia dhe jeta sedentare sjell” shpjegon regjisori. Në këtë shfaqje personazhet e saj kanë kontakt shumë të afërt me natyrën. Gjithashtu edhe skena e realizuar nga Hysni Loka apo edhe kostumet e punuara nga Ina Elezi janë përshtatur më së miri me mesazhin që përcjell kjo shfaqje. “Princi që erdhi mbi valë” është një shfaqje që zgjat rreth 45 minuta dhe do të jetë në skenë çdo fundjavë, të shtunë dhe të diel, në sallën “Shekspir” ora 11:00.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Email this to someone

Details

Date:
01/05/2016
Time:
11:00 - 11:45
Event Categories:
,
Website:
https://www.facebook.com/events/107636259644093/

Venue

Teatri Metropol
Teatri Metropol, Rruga Ded Gjo Luli,
Tirana, Albania
+ Google Map