Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Kryeveprat e Artit Italian të Viteve 1900

January 16 - April 2

kryeveprat-e-artit-italian-te-viteve-1900-calendar.Al_.jpg

Kryeveprat e Artit Italian të Viteve 1900

Tiranë – në Galerinë Kombëtare të Arteve

16 Janar – 02 Prill, 2017

ORARI
Çdo ditë nga ora 10 deri në orën 19
(Biletaria mbyll një orë përpara)

BILETA
E plotë 700 Lek
Me zbritje 500 Lek
Grupe të rriturish 500 Lek
Shkollat 100 Lek
(rezervat e nevojshme të aktiviteteve didaktike)

INFORMACIONE DHE REZERVIME
T. 042 226033

 

Ekspozita, nën kujdesin e Arianna Angelelli; Maria Catalano dhe Federica Pirani me më shumë se njëqind vepra të mrekullueshme, me prejardhje nga Galeria e Arteve Moderne në Romë, ka për qëllim të prezantojë kulturën artistike në Romë dhe në Itali në gjysmën e parë të shekullit të XX, gjuhët që e kanë përcjellë, artistët dhe lëvizjet e referimit duke kaluar nga Simbolizmi, Secesioni, Futurizmi, Klasicizmi i Ri, Shkolla Romane, Abstraktizmi.

Figurat e mrekullueshme femërore, portretet e personazheve të famshëm, pamjet e Qytetit të përjetshëm dhe të fshatit roman, natyrat e vdekura, janë subjektet kryesore të trajtuara nga artistët protagonistë të ekspozitës, ndër të cilët dalin në pah emrat: Giacomo BallaCarlo CarràGiorgio de ChiricoFortunato DeperoRenato GuttusoGiacomo ManzùTatoGiulio Turcato, vetëm për të përmendur disa nga më shumë se 60 artistët e paraqitur.

Ekspozita është promovuar nga Zyra e Kryeministrit të ShqipërisëAmbasada Italiane në TiranëInstituti Italian i Kulturës në TiranëMinistria e Kulturës së ShqipërisëBashkia e TiranësGaleria Kombëtare e Arteve në Tiranë, në bashkëpunim me Sovrintendenza Capitolina (Drejtoria e mbikëqyrjes Capitolina), Bashkia e RomësDepartamenti i Rritjes KulturoreGaleria e Artit Modern të Romës dhe është realizuar e organizuar nga Arthemisia Group.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Email this to someone

Details

Start:
January 16
End:
April 2
Event Categories:
,
Website:
http://www.galeriakombetare.gov.al/ekspozita/kryeveprat-1900.shtml

Venue

Galeria Kombëtare e Arteve – National Arts Gallery
National Arts Gallery, Bulevardi Dëshmorët e Kombit
Tirana, Albania
+ Google Map
Phone:
+355 4 222 60 33
Website:
http://www.galeriakombetare.gov.al