Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Kelmend: Logu i Bjeshkeve – Day of Logu

August 5

Logu i Bjeshkeve 2017

Kelmend: Logu i Bjeshkeve – Day of Logu

Kelmend – në Qafën e Predelecit

në 5 gusht 2017

Regjistrimet per bukuroshen e bjeshkeve kane filluar dhe vazhdojne deri me 1 gusht

 

Info në Shqip

Është një manifestim kulturor që zhvillohet çdo vit që nga vitin 1998 në të shtunën e dytë të muajit Gusht në fshatin Lepushë të Kelmendit në vendin e quajtur Qafa e Predelecit.

Në këtë manifestim vajzat e Kelmendit konkurojnë për të qenë më e bukura e Bjeshkëve, për të fituar kurorën  “Miss Bjeshka”. Ky është një rast shumë i mirë që ju të njiheni dhe me veshjet tradicionale, këngët dhe vallet e Kelmendit.

Historia e Logut të Bjeshkëve është e hershme. Dikur njerëzit në mënyrë formale e të paorganizuar e shprehnin simpatinë e tyre për një nga vajzat apo nuset e fshatit, duke e vlerësuar atë nga hiret e saj. Ajo personifikohej  si e veshur mirë, e pastër dhe shëndetplotë. Ky vlerësim bëhej në momentin që ajo shihej në rrugë për tek kroi i fshatit apo ceremoni e festa si të dielave në Kishë. Ajo kthehej në simbol të bukurisë dhe të gjithë mundoheshin ta imitonin në mënyrën se si ajo , vishej, sillej, ecte, këndonte. Dikur kjo ditë logu kishte  karakter fetar ajo zhvillohej diten e Shna Prendes , në Malësi njihej si festa e bjeshkatarëve, ndaj kjo festë  ka marr emrin “Logu i Bjeshkeve”.

 

Klick here for English Info

Cultural Identity – Day of Logu
Years before in Kelmendi area an event called the ‘Log of the Brights’ used to take place. The routs of it are in religious ceremonies that took place in the churches of the villages Selcë, Vermosh, Vukël. Inhabitants from everywere used to come to the holy ceremony. After the ceremony, people went out of the church and all the Brights of that year used to show themselves dressed in traditional clothes that were with many colors.

Meanwhile the fist started with a traditional dance of the area called ‘the dance of Logu’. The fist continued with songs, dances, and the nicest bright was selected.


Venue Information (Qafa e Bordolecit / Qafa e Predelecit):

Wikipedia deutsch / english / shqip


 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Email this to someone

Details

Date:
August 5
Event Categories:
,
Website:
http://www.kelmend-shkrel.org/sq/logu-i-bjeshkeve/

Venue

Lepushë – Qafa e Predelecit – Qafa e Bordolecit
Qafa e Predelecit
Lepushë, Albania
+ Google Map